niedziela, 28 października 2012

Odnowienie starego, drewnianego pudełka


Pudełko zostało kiedyś użyte w celu wypróbowania możliwości grawerowania i pirografii. A teraz okazało się, że może się do czegoś jeszcze przydać, a jego wygląd jak widać poniżej - nie zachwycał :) Wszystkie wypalone i wycięte obrazki zostały więc zeszlifowane. Najpierw z użyciem dremela a później papieu ściernego.


Oczyszczone pudełko z każdej strony zostało pomalowane farbą akrylową na kolor czerwony. Używałam do tego pędzelka gąbkowego. Ostatecznie żeby zakryć całkowicie kolor drewna zostały nałożone 3 warstwy farby.


Kolejnym etapem robót było naklejenie wcześniej przygotowanych i wyciętych z papieru sniadaniowego wzorów. Celem była "mozaika" z tych zdjęć. Po kolei każdy fragment smarowałam klejem do decoupage i przyklejałam pojedyńcze zdjęcia.Jedynie na spodzie pudełka został przyklejony jeden, duży wzór. 


Kiedy już całe pudełko zostało oblepione (poza środkiem i spodem wieczka) używając bitumu postarzającego przyciemniłam czerwień. Smarując najpierw powierzchnie bitumem a potem rozcierając go "szmatką".


Kiedy już klej całkiem wyschnie pora na lakierowanie. Do wyboru jest wiele różnych technik zabezpieczających powierzchnie - werniksy różnego rodzaju, lakier w sprayu, ja do drewnianych rzeczy używam przeważnie lakieru do drewna ze zwykłego sklepu z akcesoriami budowlanymi, jest wydajny, a efekt na wybranym przedmiocie zadowalający.Powierzchnie z nadrukami polakierowałam łącznie 4 razy, każda kolejna warstwa jest nakładana po wyschnięciu poprzedniej. Lakier schnie szybko, jeżeli bardzo zależy nam na czasie możemy użyć suszarki. Obszary bez nadruków zostały polakierowane dwa razy.


Ostateczny efekt po lakierowaniu widać poniżej. Nasze pudełko zostało również opisane za pomocą ręcznej etykieciarki, zgodnie z przeznaczeniem. Oczywiście w razie chęci zmiany zawartości naklejkę z opisem można odlepić i przykleić nową, etykieta nie została polaierowana razem z resztą, więc nie powinno być z tym problemów :)





sobota, 27 października 2012

Jak stworzyć własne wzory do decoupage

Dzisiaj chcąc ozdobić pudełko według własnej wizji potrzebne było przygotowanie niestandardowych wzorów. Jak to zrobić? Praktycznie każda osoba w domu posiada papier śniadaniowy, który do tego się doskonale nadaje. Jedynym problemem jest fakt, że papier jest bardzo cienki i delikatnie śliski, co utrudnia drukarce bezproblemowe wciągnięcie go. Ale z tym można sobie również poradzić. Do pracy potrzebne będzie:
- kilka arkuszy papieru śniadaniowego, jeśli jest mocno pogięty należy go wyprasować
- zwykła kartka A4
- taśma klejąca
- nożyk do papieru, nożyczki
- drukarka
- pomysł na wzór ;-)

Sporządzenie wybranego wzoru nie powinno być trudne. Najpierw trzeba znaleźć obrazek lub zdjęcie z tym, co nas interesuje


Jeżeli obrazów jest więcej (tak jak w naszym przypadku), trzeba je umiejscowić na obrazku o wymiarach kartki A4. W drukarce nie posiadamy kolorowego tuszu, dlatego każda ilustracja jest w tonacji czarno-białej.


Następnie należy przejść do przygotowania kartki do drukowania. Dzięki temu, że papier śniadaniowy ma troszkę większy wymiar od standardowego wymiaru A4, można go do niej przykleić.Dlatego zaginamy nadmiar arkusza papieru z każdej strony. Ważne jest by mocno przylegał i był dobrze dopasowany do kartki. Przyklejamy go wtedy taśmą klejącą  - w kilku miejscach, w tym na rogach kartki, żeby nic się nie pomarszczyło ani nie pozwijało.


Z dołu i z góry kartki również można zagiąc i podkleić, my taśmą przykleiliśmy tylko z jednej strony, a z drugiej nadmiar obcieliśmy nożykiem do papieru.


Tak przygotowaną kartkę papieru można już wkładać do drukarki. Jeżeli z dołu i z góry kartki papier jest przyklejony taśmą klejącą - nie ma znaczenia którą stronąw kładamy kartkę do drukarki. Jeżeli kartka przyklejona jest tylko z jednej strony, wtedy to tą podklejoną wsadzamy do dołu (jak widać na zdjęciu)
.

Tym oto sposobem, kartka z wybranymi obrazkami została wydrukowana. Na sam koniec trzeba jeszcze odciąć go od kartki znajdującej się pod spodem. Najłatwiej, przykładając linijkę wzdłuż linii cięcia i pociągając nożykiem:



piątek, 26 października 2012

Szkatułka z ramką na zdjęcie

Przed pomalowaniem pudełko miało kolor jasnego drewna (taki jak na spodzie wieczka). Zostało pomalowane i postarzone za pomocą bitumu postarzającego, zrobiłam też delikatne pęknięcia, używając  werniksu pękającego. Na sam koniec boki pudełka zostały ozdobione aniołkami z serwetki. Zdjęcie w ramce też mojego wykonania, aczkolwiek nie do końca komponuje się ze stylem całości, ale możliwe że niedługo zamieszka tam coś innego ;)



Tekturowe pudełko


To pudełeczko dostałam razem z zestawem do decoupagu do pierwszych prób, choć trochę czekało na swoja kolej, z uwagi na niedobór serwetek. Zostało pomalowane od zewnątrz i od środka (w środku na kolor złoty) i oczywiście ozdobione:


Kolejne pudełko.. :)

W pudełku tym została zakupiona część damskiej bielizny ;-) Która też była widoczna na wieczku. Pomalowałam je i ozdobiłam chyba na 2 dzień po tym jak dostałam farby, klej i serwetki do ozdoby:


czwartek, 25 października 2012

Półeczka


Stara półka/wieszak łazienkowy - znaleziona w stanie lekko obdartym i bez haczyków i zawieszek, po małej renowacji - wyszlifowane, pomalowane, ozdobione decoupage, z nowymi haczykami i zawieszkami:


Komódka

Mała komódka na drobiazgi w wersji przed i po :)


wtorek, 23 października 2012

Zaproszenie ślubne


Wspólnymi siłami wykonane zaproszenie ślubne, narazie z uwagi na brak zdjęcia części wewnętrznej bez nazwisk dodaję tylko zdjęcie z zewnątrz:


Od środka - zdjęcie trochę musiało zostać obrobione, z uwagi na obecność nazwisk młodej pary i gości ;-)



Deska kuchenna ;-)

Klasyczny przykład metamorfozy wyciągniętej z garażu starej deski, brudnej i szorstkiej:

PRZED:


Została wyszlifowana dremelem, potem końcókami pirograficznymi wypaliłam na niej obrazek i zaimpregnowałam całość olejem :)

PO:

Jedno z pierwszych starć z decoupage - przerobienie filiżanki z nadrukiem reklamowym pewnej firmy ;)